Zirkonyum Kaplamalar

Zirkonyum kaplamalar, yaygın kullanılan bir diş hekimliği uygulamasıdır. Bu materyal doğal bir görünüme sahiptir ve ışığı diş minesine benzer bir şekilde geçirebilmektedir. Tüm bu nedenlerle ve dayanıklılık açısından da başarılı olmasıyla tercih edilen bir materyaldir.

Zirkonyum kaplamalar özellikle ön dişlerde estetik beklentisi yüksek işlemler için ideal bir seçenek olabilir. Pek çok avantaja sahip olduğu için günümüzün en sık tercih edilen uygulamalarındandır. Bu malzeme ile yapılan kaplamalar doğal görünümlüdür. Biyolojik olarak uyumludur, dayanıklılığı sayesinde arka dişlerde de kullanılması mümkündür.

Zirkonyum Kaplama Nedir?

Zirkonya diş olarak da bilinen bu kaplama çeşidi diş hekimliğinde estetik ve fonksiyonel tedaviler için kullanılan bir restorasyon tipidir. Bu kaplamalar, yüksek mukavemetli zirkonyum dioksit seramik materyalinden yapılır. Bu kaplamaların özellikleri şu şekilde sıralanabilir;

Estetik Uyumluluk: Zirkonyum, doğal diş yapısına benzer bir ışık yansıtma özelliğine sahiptir. Bu, dişin doğal bir görünümde olmasını sağlar.

Metal İçermemesi: Zirkonyum, metal içermediği için gri veya siyah renkte bir diş eti çizgisi oluşturmaz. Alerji vb. durumları için güvenlidir.

Dayanıklılık: Zirkonyum, çok sert bir malzemedir. Özellikle arka dişler gibi yüksek çiğneme kuvvetine maruz kalan bölgelerde bile uzun süre dayanır.

Biyouyumluluk: Zirkonyum, vücut dokularıyla uyumludur. Bu, diş etleri ve ağız dokuları için güvenli olduğu anlamına gelir.

Isı İletkenliği: Zirkonyumun düşük bir ısı iletim kapasitesi vardır. Sıcak ve soğuk yiyecek ve içeceklerin neden olduğu hassasiyet riskini azaltabilir.

Doğal dişler için gerekli bakım uygulamaları zirkonyum diş kaplamaları için de geçerlidir. Zirkonyum uygulaması pek çok durum için kullanılabilmektedir. Zirkonyum kaplamalar için dişler ölçülür, özel bir laboratuvarda kaplama hazırlanır, daha sonra dişe yapıştırılır. Bu süreç genellikle birkaç ziyaret gerektirir. İşlemin süresi ve maliyeti de bu nedenlere bağlı olarak değişir.

Zirkonyum Kaplama
all-on-four

Zirkonyum Diş Kaplama Ömrü Ne Kadardır?

Diş kaplamalarının dayanıklılık süresi pek çok nedene bağlı olarak değişiklik gösterir. Kişinin kullanım alışkanlıklarından diş hekiminin uygulama başarısına dek pek çok faktör bunlardandır. Zirkonyum kaplama ömrü, ideal şartlar sağlandığında yaklaşık 10-15 yıl kadardır. Diş kaplamalarının kullanım ömrünü belirleyen bazı genel faktörler şu şekilde sıralanabilir;

  • Diş bakım alışkanlıkları,
  • Diş hekiminin deneyimi,
  • Dişin mevcut sağlığı,
  • Beslenme alışkanlıkları.

Düzenli diş ipi kullanmak, dişlerin düzenli ve doğru şekilde fırçalanması gibi detaylar özellikle kaplama dişleri bulunan kişiler için büyük öneme sahiptir. Diş etlerinin sağlıklı olması, kaplama yapılan dişin durumu da zirkonyum ömrü için belirleyici unsurlardandır. Zira diş eti iltihabı gibi durumlarda diğer dişlerle beraber kaplamaların da zarar görmesi kaçınılmazdır. Kaplama altındaki dişte çürüme vb. olması da kaplamaların kullanım ömrünü kısaltacaktır.

Merhaba,
Yardıma mı ihtiyacınız var? Formu doldurun veya bize
info@libredent.com adresinden e-posta gönderin.

İletişim Form

Merhaba, Yardıma mı ihtiyacınız var? Formu doldurun veya bize
info@libredent.com adresinden e-posta gönderin.

İletişim Form