Invisalign

Invisalign, diş düzeltme tedavisi için kullanılan bir tür şeffaf plak sistemidir. Geleneksel diş teli veya braketlerin aksine, invisalign plakları şeffaf, çıkarılabilir plastik plaklardan oluşur. Bu plaklar, dişlerin kademeli olarak düzeltilmesini sağlamak için kişiye özel olarak tasarlanır.

Invisalign, dışarıdan daha az fark edilebilir olmaları ve çıkarılıp takılabilmeleri nedeniyle sıklıkla tercih edilir. Tedavi ise dişler arasındaki boşlukları kapatma, çapraşıklıkları düzeltme, dişler arasındaki uyumu sağlama gibi problemleri kapsar. Tedavi süresi kişinin dişlerinin mevcut durumuna ve düzeltilmesi gereken problemlere bağlıdır.

Invisalign Nedir?

Fark edilmesi zor olması sebebiyle bir diğer adı şeffaf diş plak olan invisalign, ortodontik bir tedavi yöntemidir. Bu ortodontik tedavi yönteminde özel olarak üretilen plaklar veya alignerlar kullanılmaktadır. İngilizce bir kelime olan “Align” hizalamak anlamına gelmektedir. Şeffaf plak ortodonti tedavisindeki temel hedef dişleri hizalamak ve dişleri estetik olacak şekilde sıralamaktır. Şeffaf plaklar, dişte belirli çerçevede ortaya çıkan problemleri çözmek üzere kullanılır. Bu tedavideki amaç, geleneksel yöntemlerdeki gibi ağızda tel, braket vb. görüntülerin olmadığı ancak yine de dişlerin düzeltilebilmesidir.

Şeffaf plak diş tedavisi çoğu kişi tarafından telsiz ortodonti tedavisi şeklinde de bilinmektedir. Günümüzde bilgisayar destekli teknolojiler sayesinde alignerların ve plakların tedavi aralığı genişlemektedir. Çarpık, seyrek, sıkışık diş veya diğer diş bozukluğu problemlerine sahip olan bazı hastalar, ortodontik tedavi süreçlerinde diş tellerinin görünmesini istemeyebilir. Invisalign şeffaf plak tedavi yönteminde ise braket ve metal teller kullanılmadığı için plaklar neredeyse görünmez bir yapıya sahiptir.

Böylelikle diş fırçalama, diş ipi gibi rutin diş temizlikleri, diş teline göre çok daha kolaydır. Bu plaklar günlük hayatta gerekli durumlarda kolaylıkla çıkarılıp takılabildiği için hastaya büyük bir rahatlık sağlar. Ancak unutulmamalıdır ki diş plakları günlük kullanım süresi 20 saatten az olmamalıdır.

Hastaların şeffaf plak temizliği için aşağıdaki adımları uygulamaları da tedavi sürecini olumlu yönde etkileyecektir:

  • Şeffaf plaklar günde en az iki kez, sabahları ve akşamları, dişlerinizi fırçaladıktan sonra temizlenmeli.
  • Plağı çıkardıktan sonra ılık suyla durulamak, üzerindeki yiyecek artıklarını ve tükürük kalıntılarını temizlemek gerekir.
  • Yumuşak diş fırçası ve hafif bir sabun veya diş macunuyla plaklar nazikçe fırçalanmalı.
  • Plaklar temizledikten sonra tekrar ılık suyla durulanmalı ve kuru bir yerde havalandırılmalı.
  • Plakları çıkarılırken asitli veya renkli yiyeceklerden ve içeceklerden kaçınılmalı.
  • Şeffaf diş plağı düzenli olarak kontrol edilmeli, herhangi bir hasarın veya kırılmanın olup olmadığını gözlemlenmeli.
Invisalign

Invisalign Tedavisi

Şeffaf diş plakları takılıp, çıkarılabilen bir ürün olduğu için plak tedavisi sürecinden verim alınması adına, hastanın plakları günde ortalama 20 ila 22 saat kullanması gerekir. Bir plağın kullanım süresi dolduğunda (bu süre hekimin kararına göre 1 hafta ila 10 gün arasında değişebilir) bir sonraki aşamayı içeren plaklar takılır ve dişlerin giderek daha fazla düzelmesi sağlanır. Dişler tamamen düzelene kadar ihtiyaç olan plaklar kullanılır. Tedavi süreci kişinin diş çarpıklığına ve sağlanan hareketliliğe bağlı olarak değişebilir.

 

Şeffaf plak tedavisi boyunca diş hekimi tarafından düzenli kontrollerin yapılması önemlidir. Diş hekimi, tedavinin ilerlemesini izler ve gerekirse tedavi planını ayarlar. Ayrıca plakların düzenli olarak temizlenmesi ve bakımının yapılması da gerekir. Plakların temizliği, yukarıda bahsettiğimiz gibi dişlere zarar vermeden ve hijyenik bir şekilde yapılmalıdır. Invisalign tedavisi, görünüş açısından daha az fark edilir olması ve çıkarılabilir olması nedeniyle birçok kişi tarafından tercih edilmektedir. Başarılı sonuçlar elde etmek için tedavi sürecine düzenli olarak katılım gösterilmelidir.

Invisalign

Tedavi süreci, hastanın dişlerinin mevcut durumuna ve düzeltilmesi gereken sorunlarına bağlı olarak değişir. İlk olarak hasta, muayene edilir ve tedavi için uygun olunup olunmadığı belirlenir. Diş hekimi veya ortodontist invisalign tedavisi sürecinde, dijital tarama teknolojisiyle hastanın dişlerinin 3D modelini oluşturur. Bu dişler bilgisayar ortamında dijital olarak hareket ettirilip düzeltilir ve dişlerin tedavi sonundaki hali elde edilir. Ortaya çıkan bu model, tedavi sürecinin nasıl ilerleyeceğini ve sonuçlanacağını önceden gösterir. Daha sonra şeffaf plak serileri oluşturulur ve 3 boyutlu yazıcılar aracılığı ile invisalign plakları üretilir.

 

Diş plağı tedavisi için kullanılan şeffaf plaklar, kişinin dişlerine özel olarak tasarlanır. Her plak, belirli bir süre boyunca kullanılır ve ardından yeni plakla değiştirilir. Bu plaklar, dişleri hedeflenen konuma doğru yerleştirmek için özel olarak şekillendirilmiştir. Tasarlanan plaklar, dişlerde belirlenen miktarlarda hareket oluşturur. Takılan her yeni plak dişlerde bu hareketliliği sağladığı için plak değişiminde dişler üzerine özel kuvvetler uygulanır. Bu sayede dişlerin her defasında hareket etmesi ve düzelmesi sağlanır.

Merhaba,
Yardıma mı ihtiyacınız var? Formu doldurun veya bize
info@libredent.com adresinden e-posta gönderin.

İletişim Form

Merhaba, Yardıma mı ihtiyacınız var? Formu doldurun veya bize
info@libredent.com adresinden e-posta gönderin.

İletişim Form