İmplant Tedavisi

İmplant tedavisi, diş eksikliği durumunda kaybedilen dişi yerine koymak için kullanılan etkili bir cerrahi uygulamadır. Titanyum implantların çene kemiğine yerleştirilmesi ve üzerine özel olarak tasarlanmış bir protez dişin takılmasıyla gerçekleştirilir.

İmplant tedavisi, genellikle sağlam bir ağız yapısına sahip olan 18 yaş üstü herkes için uygundur. Tedavi öncesinde uzman diş hekimi tarafından yapılan detaylı bir değerlendirme gereklidir. Aynı zamanda çene kemiğinin yeterli kalınlığa ve yoğunluğa sahip olması da önemlidir. Tedavi bitiminde, doğal dişlere son derece benzer bir görünüm ve fonksiyon ortaya çıkmaktadır.

İmplant Tedavisi

İmplant Tedavisi Nasıl Yapılır?

Diş eksikliği hem estetik hem de sağlık sorunlarına yol açabilen yaygın bir sorundur. Bu nedenle diş kaybı yaşayan birçok kişi şu soruların cevabını aramaktadır:

İmplant nedir?

İmplant ne demek?

İmplant tedavisi nedir?

İmplant tedavisi nasıl yapılır?

İmplant tedavisi ne kadar sürer?

İmplant tedavisi kaç günde iyileşir?

Modern diş hekimliği teknolojisi sayesinde diş kaybı sorunları kalıcı bir şekilde çözülebilmektedir. İmplant; eksik olduğu belirlenen dişin yerine cerrahi işlemle yerleştirilen yapay diş köküdür. Uzman diş hekimi tarafından doğru şekilde uygulanan diş implantları, güvenilir ve başarılı sonuçlar sağlayarak hastaların yaşam kalitesini önemli ölçüde artırmaktadır.

İmplant tedavisi, eksik dişlerin kalıcı ve estetik bir şekilde tedavi edilmesine yardımcı olan etkili bir yöntemdir. Doğal bir gülüşe sahip olmak ve çiğneme fonksiyonlarını düzeltmek için diş implantı tedavisi önemlidir.

Diş implantı tedavisi, birkaç adımdan oluşmaktadır. İlk olarak diş hekimi tarafından ağız sağlığı ve çene yapısı değerlendirilir ve implantın uygunluğu belirlenir. İlk muayenede kişinin tedavi için uygun olup olmadığı, tedavinin ne kadar sürebileceği ve ne kadarlık bir maliyet oluşturacağı tespit edilir. Kişinin tedaviye uygun sağlık durumunda olup olmadığının tespiti için hekim tarafından testler yapılmakta ve genel sağlık durumu için testler istenebilmektedir. Bu noktada kişinin hastalık geçmişiyle ilgili detayları hekime sağlıklı bir şekilde iletmesi büyük önem taşımaktadır.

Kişinin genel sağlık durumunun elverişli olduğu belirlendikten sonra, ağız ve çene yapısı detaylıca incelenmektedir. Bu detaylı muayenenin ardından da kişinin cerrahi işlem için uygunluğu tespit edildiğinde operasyon planlanması yapılır.

Cerrahi işlemde lokal anestezi uygulanarak kırılmış ya da çürümüş diş varsa çekilir. Oluşan boşluğun koşullarına göre sıradaki operasyona karar verilir. Aynı gün ya da duruma göre bir süre sonra çene kemiğine yuva açılır ve implant vidası yerleştirilir. İmplant vidanın, çene kemiğiyle uyum sağlama süreci birkaç ay sürebilir. Bu süreçte implantların kemikle kaynaşmaları beklenir.

İyileşme ve kaynaşma tamamlandıktan sonra implantın üst kısmına bir abutment takılmaktadır. Abutment üzerine protez diş takılarak tedavi tamamlanır.

İmplant Tedavisi

İmplantlar;

Doğal dişlere benzer bir estetik sağlamaktadır.

İyi bakım ile ömür boyu kullanılabilir.

Yeme, çiğneme ve konuşma konforunu artırır ve çene kemiğinin erimesini önler.

Dişlerin tamamına implant yapmak mümkün mü?

Eğer diş kaybı tüm dişlerde söz konusuysa komple implant tedavisi ile bu sorun giderilebilmektedir. İmplant sayısının arttığı bu tedavi yöntemi 4, 6 veya 8 implantın çene kemiğine yerleştirilmesiyle gerçekleştirilir. Ancak kişinin sağlık durumuna göre bu uygulamanın yapılıp yapılmayacağına dair karar, ilk muayeneden sonra verilebilir.

İmplant Tedavisi Ne Kadar Sürer?

İmplant tedavi süreci, ilk adımda yapılan muayene ile hekim tarafından planlanmaktadır. Fakat implantın kemikle kaynaşma süreci kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bu kaynaşma için geçmesi gereken süre 1-6 ay arasında değişiklik göstermektedir. Bu noktada kişinin yapısı (sağlık değerleri, yaşı, kemik kalitesi vb.) önemli bir etkendir.

İmplant Fiyatları

İmplant tedavi ücretleri tercih edilen marka ve yapılacak implant sayısına göre değişiklik göstermektedir.

Detaylı bilgi ve sorularınız için Cevizlidere Çankaya’da bulunan LibreDent Diş Kliniğimizi ziyaret edebilirsiniz.

Merhaba,
Yardıma mı ihtiyacınız var? Formu doldurun veya bize
info@libredent.com adresinden e-posta gönderin.

İletişim Form

Merhaba, Yardıma mı ihtiyacınız var? Formu doldurun veya bize
info@libredent.com adresinden e-posta gönderin.

İletişim Form