Ortodonti Nedir?

Ortodonti Nedir?

Ortodonti nedir? Dişlerdeki çapraşıklık problemini çözümlemek üzere yapılan çeşitli diş tedavileri, ortodontik işlemler olarak sınıflandırılmaktadır. Bu işlemler sayesinde çene geriliği ya da önde olması, dişlerin hizalanma sorunu gibi pek çok durum tedavi edilebilmektedir.

Ortodonti nedir? Bu soru dişlerindeki problemler için bu alana yönlendirilmiş kişilerin merak ettiklerindendir. Ortodontik tedavilerde diş ve çene hizalanmasına dair pek çok sorunun çözümü için braketler ya da şeffaf diş plakları kullanılır. Bunun yanı sıra işlemlere ek bazı ürünler de eşlik edebilir. Her hastanın durumu ve ihtiyaçları farklıdır. Dolayısıyla işlem detayları bu doğrultuda değişiklik gösterir.

Ortodontik tedaviler, farklı yaş ve durumdaki hastalar için kişiye özel belirlenen çeşitli yöntemlerle yapılmaktadır. Örneğin çocukluk yaşında daha sık tercih edilen hareketli aygıtlar çenenin doğru şekilde gelişmesini sağlamaktadır. Metal braket tedavileri ise daha çok diş hizalanması problemini çözmekte kullanılır ve her yaşta tercih edilebilir. Bununla birlikte bu işlem ne kadar erken yaşta tercih edilirse işlemin sağlıklı şekilde tamamlanması da o derece kolaylaşır. Daha ileri yaş hastalar için, metal braket kullanmak istemeyenler için ve hizalanma problemi nispeten hafif olanlar için de invisalign (şeffaf plak) uygulamaları sıkça tercih edilmektedir.

Ortodonti Tedavisi Nedir?

Ortodontist diş hekimlerince uygulanan tedaviler, dişlerin ve çene yapısının düzeltilmesi ve düzenlenmesi amacıyla uygulanan bir diş hekimliği dalıdır. Bu işlemler genellikle aşağıdaki durumları düzeltmek veya iyileştirmek için kullanılır:

Dişlerin Çarpık Olması

Dişlerin çarpık, sıkışık olması veya yanlış hizalama sorunları, estetik ve fonksiyonel problemlere neden olabilir. Ortodontik tedavi, dişlerin düzgün bir sıraya getirilmesini sağlar.

Açık Yarıklar veya Diş Boşlukları

Dişler arasındaki aşırı boşluklar veya açık yarıklar, ortodontik tedavi ile düzeltilir.

Ortodonti Nedir?
Ortodonti Nedir?

Maloklüzyon (Dişlerin Yanlış Kapanması)

Üst ve alt dişlerin uyumsuz bir şekilde kapandığı durumlar, çiğneme ve konuşma problemlerine yol açabilir. Ortodontik tedavi ile bu sorunlar düzeltilir.

İyi Bir Diş ve Çene Uyumu

İyi bir diş ve çene uyumu, çene ağrısı, baş ağrısı ve diğer ağız sağlığı sorunlarının önlenmesine yardımcı olabilir.

Tüm bunların yanı sıra ortodonti üst çene genişletme gibi amaçlarla yapılabilir. Bu uygulamalar dişlerin hem sağlıklı hem de estetik şekilde kullanılabilmesine olanak tanımaktadır.

Ortodontik tedavi genellikle sabit veya hareketli apareyler kullanılarak yapılır. Sabit apareyler, dişlerin üzerine yapıştırılan braketler ve tel tedavisi işlemlerinden oluşur ve dişlerin zamanla doğru pozisyona gelmesini sağlar. Hareketli apareyler ise dişlerin düzeltilmesi için ağız içinde takılıp çıkarılabilen plaklar veya apareylerdir.

Ortodonti tedavisi kimlere uygulanır? Bu tedavinin gerektiği durumlarda bulunan kişiler için tedavi uygulanmaktadır. Ortodonti tedavisinin çocukluk ve ergenlik döneminde başlaması tercih edilir, çünkü bu dönemde çene ve dişler hala gelişim halindedir. Ancak, yetişkinler de ortodonti tedavisi alabilirler. Her bireyin durumu farklıdır, bu nedenle bir diş hekimi veya ortodontist tarafından değerlendirilmeli ve tedavi planı kişiye özgü olarak belirlenmelidir.

edilir, çünkü bu dönemde çene ve dişler hala gelişim halindedir. Ancak, yetişkinler de ortodonti tedavisi alabilirler. Her bireyin durumu farklıdır, bu nedenle bir diş hekimi veya ortodontist tarafından değerlendirilmeli ve tedavi planı kişiye özgü olarak belirlenmelidir.

Ortodonti ve çene cerrahisi aynı mı? Bu sorunun yanıtı “hayır”dır. Zira Ortodonti ve çene cerrahisi, diş hekimliği alanındaki iki farklı uzmanlık dalıdır ve her biri farklı türde tedavi ve prosedürlerle ilgilenir.

Ortodonti, dişlerin düzeltilmesi ve çene hizasının iyileştirilmesi ile ilgilenir. Bu dal, özellikle dişlerin düzgün bir şekilde hizalanmasını sağlamak, ısırık sorunlarını düzeltmek ve genel ağız sağlığını iyileştirmek için tasarlanmış tedaviler sunar.

Çene cerrahisi, yüz ve çenenin kemik yapısını etkileyen daha karmaşık durumlarla ilgilenir. Bu dal, doğuştan gelen anormalliklerin, travma sonucu meydana gelen hasarların, tümörlerin ve çene eklemi sorunlarının tedavisini içerir.

Libredent, bu alandaki pek çok problemin çözümüne yönelik tedavi işlemleri yapmaktadır. Siz de detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.