Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş

Zirkonyum diş, estetik bakımdan yüksek standartları karşılayan, estetik ve dayanıklı bir diş kaplamasıdır. Bu dişler zirkonyum oksit adı verilen bir materyalden üretilir. Biyouyumluluk, dayanıklılık ve ışığı yansıtması nedeniyle estetik bakımdan oldukça fazla avantaja sahiptir.

Zirkonyum diş, diğer kaplama materyallerine kıyasla oldukça fazla avantaja sahiptir. Bu da malzemenin diş hekimliğinde oldukça yaygın şekilde kullanılmasını sağlamaktadır. Estetik görünüm vadeden diğer kaplamalara kıyasla oldukça dayanıklı olduğundan azı dişler için de güvenle kullanılabilir. Bu kaplamaların alerjik reaksiyon ve doku uyuşmazlığı riski oldukça düşüktür.

Zirkonyum Diş
Zirkonyum Diş

İşlemin hangi amaçla yapıldığına bağlı şekilde uygulama prosedürleri değişiklik gösterecektir. En sık kullanılan zirkonyum kaplama yöntemleri şunlardır;

Tekli Kronlar

Doğal dişin üzerine yerleştirilen protezlerdir. Estetik bir görünüm kazandırmak, dişin kırılmış veya aşındırılmış bir kısmını onarmak veya renklenmiş dişleri beyazlatmak için kullanılır.

Köprüler

Eksik olan bir ya da birden fazla dişi yerine koymak için kullanılır. Komşu sağlam dişlere dayanarak eksik dişin yerine geçen yapay dişi taşır.

İmplant Üstü Restorasyonlar

Diş eksikliklerini gidermek için kullanılan diş implantlarının üzerine yerleştirilen protezlerdir. İmplantın üstüne zirkonyumdan yapılan kron veya köprü yerleştirilir.

Veneerler

Dişin ön yüzeyine yapıştırılan ince seramik kaplamalardır. Genellikle estetik nedenlerle, özellikle renklenme, hafif çapraşıklık gibi sorunlar için tercih edilir.

Zirkonyum Diş
Zirkonyum Diş

Zirkonyum Diş Fiyatları 2022

Son yıllarda diş estetiği alanında atılan adımlar, birçok kişinin estetik bir gülüşe kavuşmasını sağlamaktadır. Özellikle zirkonyum diş kaplamaları, doğal bir görünümü ve yüksek dayanıklılığı ile dikkat çekmektedir. Ancak birçok kişi tarafından, zirkonyum diş fiyatları 2021 yılı ile günümüzdeki değişiklikleri de merak edilenlerdendir. Uygulamalar kişiden kişiye, işlem yapan klinik ve hekime bağlı olarak değişse de ilerleyen teknoloji maliyetleri olumlu şekilde etkilemektedir.

Zirkonyum diş fiyatları genellikle porselen diş ve metal destekli kaplamalara göre daha yüksek olarak belirlenmektedir. Zira bu kaplamalar metal içermezler ve daha estetik bir sonuç sunmaktadırlar. Üstelik bu kaplamaların uzun süre kullanımında da bir sorun, problem oluşmamaktadır. Bunların nedeni de bu kaplamaların nispeten pahalı bir materyalden üretilmesidir. Bununla birlikte uygulama pek çok kişiye özel prosedür içerebilir ve fiyatlar da bu doğrultuda farklılık gösterir.

Diş yüzeyine uygulanan zirkonyum kaplamalar, dişlerin doğal yapısına uyum sağlar. Dişlerde estetik ve kullanışlı bir kaplama oluşturmak için önce hastanın ağzından ölçü alınır. Ardından üretim aşaması başlar ve en nihayetinde hasta zirkonyum kaplamalarına kavuşmuş olur.

Zirkonyum kaplamaların önemli avantajlarından biri sıcak ve soğuk yiyeceklere karşı olan hassasiyeti azaltmasıdır. Metal destekli kaplamalara kıyasla zirkonyum kaplamaların termal iletkenliği daha düşüktür.

Zirkonyum kaplamalar yalnızca estetik amaçlarla da sıkça uygulanır. Örneğin; dişlerin renk değişikliklerini gidermek için uygulanan diş beyazlatma yöntemleri, bazı durumlarda yeterli olmayabilir. Özellikle ileri derecede renklenmelerde veya yapısal bozukluklarda, zirkonyum diş kaplamaları ideal bir seçenektir.

Sonuç olarak, zirkonyum diş fiyatları 2022 yılında da porselen diş ve metal destekli kaplamalara göre biraz daha yüksek olabilir. Ancak sunulan avantajlar ve estetik sonuçlar düşünüldüğünde, bu farkı göz ardı edebilir düzeydedir. Fiyatlar, uygulama yapılacak diş sayısına, kullanılan malzemenin kalitesine ve diş hekiminin tecrübesine bağlı olarak değişkenlik gösterebilir. Bu nedenle işlem öncesinde hekimle tüm bu detayların görüşüldüğü bir muayene gerçekleşmesi en uygunu olacaktır.