Gece Plağı

Gece Plağı

Gece plağı uyurken diş gıcırdatma sorununu çözmek için kullanılan bir diş aparatıdır. Bu plak, dişlerin zarar görmesini önlemektedir. Diş hekimleri tarafından özel olarak tasarlanan bu plaklar hastaya özel şekilde üretilir. Uygun şekilde tasarlanmış ve doğru kullanılan plaklar hastaya pek çok fayda sağlar.

Gece plağı dişleri koruyarak çene ağrısını ve dişlerde oluşabilecek hasarı önlemeye yardımcı olur. Ayrıca hastanın uyku kalitesini artırır. Rahat bir uyku çekmeye yardımcı olan bu aparat, diş hekimleri tarafından önerilmektedir. Bu plakların kullanımı oldukça basittir. Yatmadan önce dişlere geçirmek suretiyle takılır ve sabah çıkarılabilir. Bu ürünler gece diş gıcırdatmanın engellemesini sağlamaktadır. Böylelikle çene, baş ve diş ağrısı hatta diş kırılmalarına dek varabilen hasarların önüne geçilmiş olur.

Gece Plağı Nedir?

Gece plakları uyurken diş gıcırdatma sorununu çözmek için kullanılan bir diş aparatıdır. Gece plağı faydaları arasında dişlerin zarar görmesini engellemek, çene ağrılarını azaltmak ve daha rahat bir uyku sağlamak bulunur. Ancak yanlış kullanım sonucu diş etlerinde tahriş veya plağın zamanla deforme olması gibi zararları söz konusudur. Ürünün doğru şekilde kullanılması genel olarak şu faydaları sağlar:

Dişlerin zarar görmesini engeller.

Çene ağrılarını azaltır.

Dişlerin hizalanmasını korur.

Dişlerde oluşabilecek ciddi hasarları önler.

Splint ve gece plağı farkı, splintin daha geniş bir kullanım alanına sahip olup çene eklemi problemlerine de çözüm sunmasıdır. Gece plağı dişleri düzeltir mi? Hayır, gece plağı dişleri düzeltmez, sadece diş gıcırdatmayı önler. Ayrıca dişlerin baskı nedenli deformesini ve bozulma riskini düşürür.

Gece plağı kullanımı oldukça basittir. Diş hekimi tarafından alınan ölçüye uygun şekilde tasarlanan plaklar yatmadan önce takılıp sabah çıkarılır. Hastanın beklenti ve ihtiyacına uygun şekilde sert ya da yumuşak bir dokuya sahip olabilir. Sert malzemelerden yapılmış olanlar, daha dayanıklı ve etkili olabilir. Bu ürünler diş sıkma aparatı olarak da bilinmektedir.

Gece Plağı

Gece Plağı Kullananların Yorumları

Gece plak kullananların yorumları çoğunlukla olumlu yönde olmaktadır. Birçok kullanıcı, diş gıcırdatma aparatı sayesinde sabahları daha rahat uyandıklarını belirtmektedir. Gece plağı faydaları arasında dişlerin korunması, çene ağrılarının azalması ve sağlıklı bir uyku çekilmesi sayılabilir. Kullanıcılar, bu faydaların hayat kalitelerini ciddi şekilde arttırdığını ifade etmektedirler.

Gece plağına alternatif olarak da görülen splint kullanımı da diş gıcırdatan kişilerin merak ettiklerindendir. Splint diş sıkma aparatından daha kapsamlı bir üründür. Çene eklem bozukluklarının tedavisinde aktif şekilde kullanılır. Doğrudan ve yalnızca diş sıkma sorunu için uygulanan bir tedavi değildir.

Bruksizm (diş gıcırdatma) sorunu yaşayan kişiler, gece plağının bu problemi büyük ölçüde çözdüğünü ve uyku kalitelerini artırdığını belirtir. Bu sorundan kaynaklı baş ağrısı, yorgunluk, diş yüzeyinde çatlama ve düzleşme gibi sorunlar da plaklarla çözülebilir. Böylelikle dişlerde çürüme, kırılma gibi daha ciddi problemler engellenerek diş hekimliği maliyetleri azaltılır. Ayrıca hastaların daha iyi bir uygu uyuması sosyal yaşamları ve iş hayatlarında olumlu gelişmeler sağlayabilmektedir.

Gece Plağı Fiyatları

Gece plakları fiyatları çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik göstermektedir. Bu faktörler arasında kullanılan malzeme kalitesi, diş hekiminin tecrübesi ve tedavinin uygulandığı sağlık kuruluşunun türü yer almaktadır. Özellikle devlet hastanesinde yapılan tedaviler, özel kliniklere göre daha uygun maliyetli olabilmektedir. Bununla birlikte işlemin devlet hastanelerinde uzun bir zaman içinde tamamlanması özel hastanelerin tercih edilme nedenlerindendir.

Uygulamada fiyat belirleyici bazı unsurlar şu şekilde sıralanabilir:

Diş teli kullanımına eşlik eden tedaviler,

Hastada herhangi bir çene eklem sorunun varlığı,

Plak kullanımının diş hizalanması için de kullanımı,

Hastanın beklentileri ve malzeme kalitesi vb.

Gece Plağı

Plak temizleme diş hekimi tarafından önerilen şekilde yapılırsa uzun süre boyunca kullanılabilir. Bu ürünün fiyatları, kullanımının uzun vadeli faydaları nedeniyle uygun olarak sayılabilir.

Bu tedavi yöntemi dişlerin korunması ve çene ekleminin rahatlatılması için oldukça faydalıdır. Sonuç olarak, gece plakları fiyatları hakkında net bilgi alabilmek için diş hekimi ile görüşülmesi tavsiye edilir.

Libredent, bu alandaki pek çok tanı ve tedavi uygulamasını yapan bir diş kliniğidir. Ankara bruksizm tedavisi, diş teli ve diğer diş hekimliği uygulamaları için bizimle iletişime geçebilirsiniz.