Ön Diş Kaplama

Ön Diş Kaplama

Ön diş kaplama, farklı sebeplerle ön dişlerde ortaya çıkan hasarların onarılması için uygulanan bir dental tedavi yöntemidir. Zaman içinde dişlerde çürükler, kaza sonucu oluşan kırılmalar ve diş ayrıklıkları meydana gelmektedir. Bu tür hasarların onarılması için sıkça tercih edilen bir uygulamadır.

Ön diş kaplama, sağlıklı ve estetik görünümünü kaybeden dişlerin düzeltilmesi için son yıllarda çokça tercih edilen bir işlemdir. Farklı malzemelerden üretilmiş kaplama çeşitleri bulunmaktadır. Dişlerdeki hasarın ne olduğuna ve kişinin bütçesine bağlı olarak bir seçim yapılmaktadır. Bu konuda uzman diş hekiminin yapacağı ilk muayenede en net bilgiler ortaya çıkacaktır.

Ön Diş Kaplama Fiyatları

Diş ve ağız sağlığı kişinin günlük yaşam kalitesini doğrudan etkilemektedir. Dişlerin çeşitli nedenlerle deforme olması kişinin ağız sağlığını etkileyerek yeme-içme, konuşma işlevlerinde sorunlara sebep olur. Bunun yanı sıra diğer taraftan da estetik olmayan bir görüntü sebebiyle özgüven kaybına sebep olabilmektedir.

Yaşam kalitesi olumsuz etkilenen kişilerin bu sorunları çözmesi, gelişmiş teknoloji sayesinde çok daha erişilebilir olmuştur. Ön dişlerde oluşan çürük, kırık, çatlak ve hiza gibi hasarları düzeltmek isteyenlerin merak ettikleri ilk konu “Ön dişlere kaplama yapılır mı?” sorusudur. Evet, kaplama diş ihtiyaç doğrultusunda yalnızca ön dişlere de uygulanabilen bir işlemdir.

Kolay ve ulaşılabilir bir sağlık hizmeti haline gelen diş operasyonlarında fiyatı belirleyen en önemli unsur kullanılacak malzemelerdir. Bu nedenle ön diş kaplama fiyatlarının anlaşılabilmesi için kaplama çeşitleri hakkında fikir sahibi olmak gerekir.

Ön Diş Kaplama

Diş kaplama işlemi için birçok kaplama çeşidi bulunmaktadır. Hangisinin kullanılacağına hasarın ve kişinin taleplerine göre diş hekimi tarafından karar verilir. Dolayısıyla seçilecek malzeme çeşidi ve gerekli ön işlemler fiyatı doğrudan etkilemektedir.

Son olarak, kişinin dişlerindeki hasarın durumu tedavi süresi konusunda da belirleyici olduğundan, net bir fiyat ancak ilk muayene sonrasında ortaya çıkacaktır.

Ön İki Diş Kaplama Fiyatları

Diş kaplama fiyatları hakkında fikir sahibi olmak için Türk Diş Hekimleri Birliği tarafından her yıl belirlenen fiyat tarifesi incelenebilir. Ancak bu fiyatlar minimum sınırı belirlemekte olup, hizmet ve ürün kalitesi göz önüne alındığında değişiklik gösterebilmektedir.

Aşağıdaki tarife listesinde yer alan bazı diş kaplama uygulamalarının minimum fiyatları incelenebilir. Bu fiyatlar her klinik için geçerli olmayabilir.

İŞLEMKDV hariçKDV dahil %10
Veneer Kuron (Akrilik)4.581,82 ₺5.040,00 ₺
Veneer Kuron * (Seramik)5.486,36 ₺6.035,00 ₺
Laminate Veneer Kompozit4.159,09 ₺4.575,00 ₺
Laminate Veneer (Akrilik)5.350,00 ₺5.885,00 ₺
Laminate Veneer (Seramik)13.777,27 ₺15.155,00 ₺

*Kıymetli metal ve zirkonyum ücreti hariç.

Son olarak; kişinin dişindeki hasarın durumu nedeniyle yapılması gereken ön işlemler de fiyatı etkilemektedir. Bu nedenle en sağlıklı fiyat bilgisi diş hekiminin ilk muayenesinden sonra ortaya çıkacaktır.

Ön Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Ön dişlerinde sorun olan kişilerin en merak ettiği sorulardan biri de “Bu işlem nasıl yapılır?” şeklindedir. İşlem öncesi ilk muayenede diş hekimi tarafından hasar durumu tespit edilmektedir. Bu tespit sırasında dişlerin sayısına ve durumuna göre diş hekimi bir planlama yapar ve bunu kişiyle paylaşır. Karşılıklı oluşturulan takvime göre gerekli olan ön işlemler planlanır.

Kaplama işlemine geçilmeden önce ölçüler alınarak dişlerde aşındırma yöntemiyle taşlama yapılır. Bu işlemin ardından hekimin belirlediği süre geçtikten sonra kaplamalar yerleştirilir. Bu kaplamalar özel olarak alınmış ölçülere uygun olarak lazer ışığı ve özel yapıştırıcılarla uygulanmaktadır. Uygulama sırasında genellikle lokal anestezi ile hastanın ağrı sızı hissetmesi önlenir.

Son yıllarda yaygınlaşan Hollywood smile uygulamasının da en önemli adımı diş kaplamadır. Hollywood yıldızlarının ışıltısından esinlenerek bu ismi alan işlem; kişilerin dudak, diş ve diş eti sorunlarını gidererek estetik gülüş kazandırma amacıyla yapılmaktadır.Sık uygulanan diş kaplama çeşitleri şunlardır:

Zirkonyum diş kaplama

E-max kaplama

Empress diş kaplama

Cam seramik kaplama

Laminate veneer

Ön dişler için bunlar arasında yaprak porselen olarak da bilinen lamina diş kaplama en sık tercih edilen kaplama yöntemlerinden biridir.

Ön Üst Dişlere Kaplama Yaptırmak

Ön üst dişler özellikle yeme-içme ve konuşma gibi günlük rutinler için büyük önem taşımaktadır. Bu dişlerdeki hasar kişinin yaşam kalitesini ciddi şekilde bozabilir. Bu nedenle ön dişlerde bir sorun olması halinde bunun ertelemeden çözülmesi önemlidir.

Hangi durumlarda ön diş kaplama tercih edilebilir?

Ön dişlerde şu durumların oluşması halinde kaplama işlemi tercih edilebilir:

  • Çürüme,
  • Enfeksiyon ya da hasara bağlı içerden dişte renk değişimi,
  • Kaza ya da yaralanma sonucu dişte kırık ve çatlak oluşumu,
  • Aralarda ayrıklık,
  • Birbirleriyle olan hizalarında bozukluk,
  • Şekil bozuklukları,
  • Doğuştan gelen genetik bir sorun.
Ön Diş Kaplama

Diş problemleri; konuşma bozukluklarından kalp hastalıkları ya da diyabete kadar birçok rahatsızlıkla bağlantılı olabilmektedir. Bu nedenle diş ve diş eti sorunlarının ertelenmemesi tavsiye edilmektedir.

Diş ve ağız sağlığı konusundaki tüm sorularınız için Libredent ile iletişime geçebilirsiniz.