Monolitik Zirkonyum

Monolitik Zirkonyum

Monolitik zirkonyum estetik diş hekimliğinde sıkça tercih edilen bir kaplama çeşididir. Doğal diş görünümüne oldukça yakın sonuçlar ortaya çıkarmasıyla bilinir. Zirkonyum oldukça dayanıklı bir malzemedir. Dolayısıyla diş tedavilerinde yüksek kalitede sonuçlar ortaya çıkmasını sağlar.

Monolitik zirkonyum malzemenin diş etine uyumu mükemmeldir, hastalarda irritasyon yapmaz. Aynı zamanda, ısı iletkenliği düşük olduğundan sıcak-soğuk hassasiyetini önler. Diş hekimleri tarafından güvenle tercih edilir. Bu materyal metal alerjisi olan hastalar için idealdir. Estetik ve doğal bir görünüm sunar. Dişlerdeki doğal parlaklığı korumaktadır ve biyouyumlu bir malzemedir. Bu nedenle diş etleri ve çevre dokularla uyum içindedir.

Monolitik zirkonyumların ömrü ne kadardır? Bu şekilde hazırlanan diş kaplamaları doğru bakım yapıldığında 10 ila 15 yıl kadar bir süre kullanılabilir. Bu süre, hastanın ağız hijyenine dikkat etmesine, diş hekimi kontrollerini düzenli olarak yapmasına bağlı değişebilir.

Monolitik Zirkonyum Nedir?

Monolitik zirkonyumlar, diş hekimliğinde yaygın olarak kullanılan bir kaplamadır. Monolitik şekilde tasarlanan zirkonyum kaplamalar özellikle üst ya da alt çenenin tamamında yapılacak kaplamalar için tercih edilir. Ayrıca birden fazla diş kaybının tedavisi için de monolitik kaplamalar tercih edilir. Zirkonyum blok tasarımı için hastanın ağız ve çene yapısının ölçüsü alınır. CAD/CAM teknolojisi ile işlenerek hastanın ağız yapısına uygun şekilde tasarlanır. Bu bloklardan elde edilen full zirkonyum restorasyonlar, dayanıklılığı ve doğal görünümü ile bilinir.

Zirkon diş kaplamalar, doğal diş görünümüne en yakın seçeneklerdendir. Bu kaplamalar diş hekimleri tarafından diş kliniği ortamında uygulanır.

Diş hekimi tarafından yapılabilecek pek çok kaplama çeşidi söz konusudur. Hastanın ihtiyacı ve beklentilerine uygun yöntem, hasta ile belirlenir. Ardından implant, köprü vb. işlemler yapılır. Alınan ölçüye uygun tasarlanmış kaplama takılır. Monolitik zirkonyumun sağladığı estetik ve fonksiyonel faydalar şu şekildedir:

Yüksek dayanıklılık ve uzun ömür

Doğal diş görünümüne yakın estetik

Ağız içinde biyouyumlu yapı

Çiğneme kuvvetlerine karşı direnç

Minimal aşınma riski

Uygulamanın ve ölçü alma/üretim sürecinin oldukça özenli şekilde yapılması önemlidir. Zira hastanın ağız yapısına uygun olmayan ölçüler pek çok sorunu beraberinde getirir. Bu uygulama uzun vadeli bir çözüm olarak tasarlandığından dayanıklılık da oldukça önemlidir.

Monolitik Zirkonyum

Monolitik Zirkonyum Fiyatları

Zirkonyum diş estetiği sağlaması ve dayanıklılığı ile ön plana çıkan bir malzemedir. Monolitik şekilde hazırlanan zirkonyum kaplamalar da çoklu diş kayıpları için dayanıklı ve estetik bir çözüm sunar. Bu işlemler kişiye özel pek çok detay içerir. Bu nedenle fiyatlandırma ancak diş hekimi tarafından muayene sonrası yapılabilir.

Monolitik zirkonyumun fiyatları, kullanılan malzemenin kalitesine, laboratuvar ücretlerine ve diş hekiminin deneyimine bağlı olarak değişiklik gösterir. Kaplama simantasyonu, yani kaplamanın dişe sabitlenmesi, özel yapıştırıcılarla yapılır.

Monolitik zirkonyumlar diğer kaplama türlerine kıyasla daha estetiktir. Metal destekli kaplamalardaki gibi diş etlerinde gri yansımalar oluşturmaz. İmplant diş tedavilerinde de kullanılan bu kaplamalar, doğal diş görünümüne çok yakın bir estetik sunar.

Monolitik zirkonyumlar kırılır mı? sorusu uygulama için araştırma yapan hastaların merak ettiklerindendir. Bu kaplamalar oldukça dayanıklıdır, ancak aşırı kuvvet veya travma durumunda kırılabilir. Zirkonyum kaplamaların uzun ömürlü olması için diş hekimi tarafından önerilen bakım talimatlarına uyulması önemlidir. Sonuç olarak, diş kaplaması yaptırmayı düşünenler için bu kaplamalar estetik ve dayanıklılık açısından ideal bir seçenek sunar.

Libredent, bu alandaki pek çok uygulamanın yapıldığı bir diş kliniğidir. Ankara diş estetiği uygulamaları ve diğer tedaviler için bizimle iletişime geçebilir, randevu ve bilgi alabilirsiniz.