İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Diş Ne Zaman Takılır?

İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Diş Ne Zaman Takılır?

İmplant vidası takıldıktan sonra diş ne zaman takılır? İmplantın türüne ve hastanın duruma bağlı olarak, implant vidasından sonra dişin takılması için üç ila altı ay arasında bir zaman geçmesi gerekmektedir. Böylece bölge tamamen iyileşmiş ve protez dişe hazır hâle gelmiş olacaktır.

İmplant vidası takıldıktan sonra diş ne zaman takılır?” sorusu bu uygulama ile kayıp diş sorununu çözmek isteyenlerin merak ettiklerindendir. Diş implantları, eksik dişin bulunduğu bölgeye eklenen yapay diş kökleridir. Bu kökler çene kemiğine yerleştirildikten sonra vidanın kemikle bütünleşmesi için zaman gerekir.

İmplant sonrası dişin bölgeye entegrasyonu için gerekli zaman hastanın çene kemiğine, implant sayısı ve uzunluğuna, işlemin yapıldığı alana bağlı şekilde farklılık gösterebilmektedir. Bununla birlikte genelde uygulama üç dört aylık bir zamanda tamamlanmış olacaktır.

İmplant Vidası Takıldıktan Sonra Diş Ne Zaman Takılır?

İmplant Takıldıktan Sonra Diş Ne Zaman Takılır?

Diş kaybının modern ve etkili bir çözümü olan diş implantı, kaybedilen dişlerin yerine koyulan yapay köklerdir. Peki, implant vidası takıldıktan sonra dişin takılması ne zaman gerçekleşir ve bu süreçte nelere dikkat edilmelidir? İmplant diş tedavisi, genellikle birden fazla aşamadan oluşur ve her aşamanın kendine has önemli noktaları vardır.

İmplant diş tedavisi kaç aşamadan oluşur? Bu sorunun yanıtı hastanın durumuna ve işlemin diğer detaylarına bağlı şekilde farklılaşabilir. Bununla birlikte uygulamanın genel çerçevesi şu şekildedir:

İlk olarak, eksik dişin yerine implant vidası yerleştirilir. Bu cerrahi işlem sırasında, hastanın çene yapısına uygun bir vida çene kemiğine entegre edilir.

İmplantın çene kemiğiyle bütünleşmesi için gereken zaman, yani implant iyileşme süreci başlar. Bu süreç genellikle 3 ila 6 ay arasında değişir.

İmplant iyileştikten sonra, diş eti üzerinde küçük bir cerrahi işlem yapılabilir. Bu, protezin daha doğal görünmesini sağlamak için gereklidir.

İmplant iyileştikten sonra, protez dişin yapılması için diş ölçüsü alınır. Bu ölçüler, protezin tam olarak uyum sağlaması için önemlidir.

Son aşama olarak, özel olarak hazırlanan protez diş, implantın üzerine yerleştirilir.

İşlem sonrası dikkat edilmesi gerekenler söz konusudur. Örneğin, implant tedavisinden sonra sigara içmek, iyileşme sürecini olumsuz etkileyebilir ve implantın başarısını azaltabilir. Bazı durumlarda, iyileşme süreci boyunca geçici diş protezi takılabilir. Eğer hasta mevcut bir hareketli protez kullanıyorsa, iyileşme sürecinde kullanılmaya devam edebilir. İmplantın çevresindeki diş eti sağlığının korunması, enfeksiyon riskini azaltacaktır.

Libredent Diş Kliniği, bu alanda pek çok tedavi işleminin yapıldığı bir kuruluştur. İmplant diş, kaplama ve diğer tüm ağız diş sağlığı uygulamalarına dair detaylı bilgi almak ve randevu oluşturmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.