Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Protetik diş tedavisi nedir? Kayıp veya hasar görmüş dişleri onarmak veya değiştirmek için yapılan bir diş tedavi yöntemidir. Bu tedavi işlemleri dişlerdeki fonksiyonel ve estetik problemleri ortadan kaldırmak amacıyla yapılmaktadır.

Protetik diş tedavisi nedir? Bu işlemler genel olarak dişlerin estetik ve fonksiyonel biçimde yeniden düzenlenmesini sağlayan, özellikle protez ve kaplamaları içeren diş tedavileridir. Ön dişlerdeki sorunlar arka dişlerdekinden daha farklı tedavi edilebilir. Her çene ve diş yapısı için farklı malzeme ve işlemlere gerek duyulabilir. Dolayısıyla bu işlem kişiye bağlı değişiklikler içermektedir.

Bu uygulamalar restoratif diş tedavileri ile oldukça benzerdir. Ancak protetik işlemlerde eksik dişler odak noktası iken restoratif tedaviler daha çok hasarlı dişlerin geri dönüştürülmesine odaklanır. Protetik diş tedavileri kapsamında değerlendirilen bazı tedavi uygulamalarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

Hasar görmüş veya zayıflamış dişleri kaplamak için kullanılan kapak şeklindeki protezlerdir. Kronlar, dişin şeklini, boyutunu ve rengini iyileştirmek ve korumak için tasarlanmıştır.

Bir veya birden fazla eksik dişi değiştirmek için kullanılır. Köprüler, bitişik sağlam dişlere veya implantlara bağlanır ve eksik dişlerin yerine yapay dişler içerir.

Birkaç dişin eksik olduğu durumlarda kullanılır. Kısmi protezler, kalan sağlam dişlere destek veya bağlantılar ile tutturulur.

Tüm üst veya alt dişlerin kaybedildiği durumlarda kullanılır. Bu hareketli protezler, çene kemiğine ve diş etlerine oturarak tüm dişleri değiştirir.

Eksik dişleri yerine koymak için çene kemiğine cerrahi ile yerleştirilen titanyum vidalar. İmplantlar, üzerine kron, köprü veya protez takılmak üzere sabit bir temel oluşturur.

Özellikle ön dişlerde estetik iyileştirmeler için kullanılır. İnce porselen veya reçine kaplamalar, dişin ön yüzeyine yapıştırılarak renk, şekil veya boyut iyileştirmesi sağlar.

Protetik Diş Tedavisi Nedir, Ne Yapar?

Protetik diş tedavisi, eksik veya hasar görmüş dişlerin işlevini ve estetiğini geri kazandırmayı amaçlayan bir diş hekimliği dalıdır. Bu alandaki uygulamalar diş hekimliği alanında özel eğitim almış ve protezlerin tasarımı ve uygulanması konusunda uzmanlaşmış protez uzmanı hekimlerce yapılır. Bu tedavi takma diş, köprü ve benzeri çeşitli protez türleri ile gerçekleştirilir.

Diş protezi, kaybedilen doğal dişlerin yerine geçmek üzere tasarlanmış yapay dişlerdir. Bölümlü protez ve hareketli protez gibi çeşitleri bulunur. Hastanın eksik diş sayısı, yaşı ve diğer faktörler uygulama detaylarını belirler.

Takma diş, genellikle tam diş kaybında kullanılan ve çıkarılabilir olan bir protez türüdür. Bu protezler, metal destekli, porselen veya zirkonyum diş gibi farklı malzemelerden yapılabilmektedir. Porselen diş kaplama daha çok hasar görmüş dişleri kaplamak ve işlevlerini geri kazandırmak için kullanılır. Bu tedaviler, doğal dişlere benzer bir görünüm ve his sağlar.

Protetik Diş Tedavisi Nedir?

Protetik diş tedavisi için hangi bölümden randevu alınır?

Protetik diş tedavisi için randevu almak isteyen hastalar, bu uygulamalar için devlet ve üniversite hastanelerine ve ayrıca daha kısa sürede, geniş aralıklı randevu saati ortaya çıkarması bakımından özel diş kliniklerine başvuru yapabilir.

Protetik diş tedavisi nasıl yapılır sorusu, protez türüne göre değişiklik gösterir. Protetik diş yapımı, ölçü alınması, protezin tasarlanması ve uygulanması aşamalarını içerir. Diğer detayları şu şekilde sıralamak mümkündür:

Bazı durumlarda, protez yerleştirilmeden önce hazırlık işlemleri gerekebilir. Örneğin, implant tedavisi yapılacaksa, önce çene kemiği implantı kabul edecek şekilde hazırlanır.

Tedavi planına göre protezler özel olarak hastanın ağız yapısına uygun şekilde yapılır. Bu aşamada, dişlerin rengi, şekli ve boyutu gibi estetik faktörler de dikkate alınır.

Hazırlanan protezler, gerekli ise cerrahi işlemlerle veya diğer yöntemlerle hastanın ağzına yerleştirilir.

Protezler yerleştirildikten sonra, diş hekimi gerekli son kontrolleri yapar ve hastanın rahat etmesi için herhangi bir ayarlama gerekip gerekmediğini belirler.

Libredent bu alandaki pek çok uygulamanın yapıldığı bir diş kliniğidir. Detaylı bilgi ve randevu almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.