Diş Kaplama

Diş Kaplama

Diş kaplama pek çok diş probleminin ortadan kaldırılmasını sağlamaktadır. Teknolojinin gelişmesiyle birlikte ağız sağlığı ve estetiği alanında da yeni gelişmeler yaşanmıştır. Diş kaplama bu teknolojik gelişmelerle ortaya çıkan bir uygulama yöntemidir. Bu uygulama ile estetik nedenlere olduğu gibi fonksiyonel nedenlere de çare bulunur.

Diş kaplama ile dişler arasındaki boşluklar kapatılabilir, dişlerdeki çatlaklar yeniden düzenlenebilir ve renk uyumsuzlukları giderilebilir. Bu yeni nesil yöntem sayesinde estetik bir görünüm sağlanarak, dişin doğal rengi korunur ve uzun ömürlü sonuçlar elde edilir. Diş kaplamalarının farklı ihtiyaçlara cevap veren birden fazla çeşidi bulunur. Diş kaplama çeşitlerine de yazımızın ilerleyen bölümlerinde değinilecektir.

Diş Kaplama Nedir?

Diş kaplama, diş hekimliğinde kullanılan estetik ve fonksiyonel bir tedavi yöntemidir. Bu uygulama, genellikle dişlerin ön yüzeyine özel bir malzeme uygulanarak dişlerin görünümünü iyileştirmeyi amaçlar. Estetik ve fonksiyonel nedenlerle uygulanan bu yöntem oldukça popülerdir. Diş kaplama, dişlerin rengini, şeklini restore ederek diş sağlığını ve fonksiyonunu iyileştirir.

Gelişen teknoloji ile diş kaplama için farklı materyaller kullanılmaya başlanmıştır. Bu materyaller farklı özelliklerle öne çıkmaktadır. Kişinin hangi kaplamayı seçeceği beklentisi ve ihtiyaçları ile ilgilidir.

Diş Kaplama Çeşitleri

Diş kaplama, estetik amaçlarla veya diş hasarlarının düzeltilmesi amacıyla tercih edilen bir yöntemdir. Farklı işlevlerde ve özelliklerde diş kaplama çeşitleri vardır. Hangi diş kaplama türünün kullanılacağı, diş hekiminin kontrolleri sonucunda hastanın ihtiyaçlarına ve diş/dişlerin durumuna göre belirlenir.

En çok tercih edilen diş kaplama çeşitleri:

  • Zirkonyum Kaplama

Zirkonyum kaplamalar dayanıklı ve uzun ömürlü olmasıyla bilinir. Bu sebeple en çok tercih edilen diş kaplama materyallerinden biridir. Bunlara ek olarak da birçok avantajı vardır. Seramikten elde edilen zirkonyumlar, doğal diş rengine benzerlikleri dolayısıyla talep görürler. Doğal diş rengine benzemeleri aynı zamanda estetik açıdan da zirkonyumları öne taşır.

  • Porselen Kaplama

Porselen diş kaplamaları ise daha çok estetik özellikleriyle ön plana çıkar. Doğal diş rengine yüksek benzerlikleri, porselen kaplamaları diğer materyallerden daha farklı kılar. Bu diş kaplamalarını görsel açıdan çok daha cazip kılan yanları ince tasarımlarıdır. Bu sayede ışık geçirgenlikleri yüksek, doğallık hissiyatları fazla olur. Estetik görünümleriyle göz kamaştıran porselen kaplamaların dayanıklılıkları da üst seviyededir.  Tüm beklentileri fazlasıyla karşılayan porselen kaplamalar kullanıcı için maksimum fayda sağlarlar.

Porselen kaplamaların uygulama süreci ise diğer kaplamalarla benzer ilerler. Öncelikle dişlerin ölçüleri alınır ve geçici kaplamalar takılır. Ardından porselen diş kaplamaların üretimine geçilir, kaplamalar hazır olduktan sonra da porselen kaplamalar kalıcı olarak kişiye takılır.

Diş Kaplama
  • Lamine Kaplama

Lamine diş kaplama, dişlerdeki renk bozukluklarını, lekeleri, çatlakları, şekil bozukluklarını ve aralıkları düzeltmek için kullanılır. Aynı zamanda dişlerin uzunluğunu ve formunu iyileştirmek için de tercih edilebilir. Lamine kaplamalar, dişlerin ön yüzeyine ince bir tabaka şeklinde yapıştırılır. Lamine diş kaplamaları, dişlerin doğal görünümünü iyileştirmek için renk, form ve ışık geçirgenliği açısından dikkatlice seçilen malzemeleri içerir. Bu sayede, hastalar genellikle daha beyaz, düzgün ve çekici bir gülüş elde eder.

Diş Kaplama Nasıl Yapılır?

Diş kaplama işlemleri hasta için kolay ve ağrısız bir şekilde ilerler. Diş yüzeyi diş hekimi tarafından hazırlanır, seçilen malzeme ile boşluk doldurulur. Sonrasında, özel bir ışık veya kimyasal bir madde kullanılarak malzeme sertleştirilir. Bu işlem, hastanın daha estetik bir gülüş elde etmesine ve dişler arasındaki boşlukların veya çatlakların düzeltilmesine yardımcı olabilir.

Diş kaplamaların kullanım süreleri de oldukça merak edilen bir konudur. Diş kaplamalarının ömrü, ağız içi sağlık durumuna, kaplama yapılan dişler ile ağız içi dokuların yıllar içinde değişen uyumuna bağlı olarak değişir. Kaplama yapıldıktan sonra düzenli ağız bakımı ve doktor kontrolleri kullanım süresini uzatacaktır.

Siz de LibreDent tarafından uygulanan diş kaplama uygulamalarının fiyat bilgilerini öğrenmek, tedaviler hakkında daha detaylı bilgilere sahip olmak ve en hızlı şekilde randevu oluşturmak için iletişim adreslerimizden bizlere ulaşabilirsiniz.