Çocuk Diş Hekimi

Çocuk Diş Hekimi

Çocuk diş hekimi, çocukların ağız ve diş sağlığını inceleyen uzman hekimdir.  Pedodonti adıyla da bilinen çocuk diş hekimliği, çocuklara özel bakım ve yaklaşımları ifade eder. Pedodontistler; çocukların diş gelişimi, diş bakımı ve çocukluk çağı ağız ve diş sorunlarıyla ilgilenirler.

Çocuk diş hekimi, çocukların yaşadığı diş problemlerine tanı koyar ve tedavi uygular. Çocukların diş hekimine güvenmesini sağlamak ve tedavi sürecini sorunsuz atlatabilmek için özel iletişim kurma tekniklerini içeren pedodonti, çocuk psikolojisine de hâkim olmayı gerektirir.

Pedodontistler, çocukların yaşadığı diş korkusu ve anksiyete ile başa çıkmak için özel eğitimler alırlar. Genellikle çocukların rahat edebileceği, çocuk dostu ortamlarda çalışırlar. Buradaki amaç çocuklara rahat bir deneyim sunmak ve diş hekimi ziyaretlerini korkutucu olmaktan çıkarmaktır.

Çocuk Diş Hekimi Ankara

Pedodonti, çocukların diş sağlığını koruma ve geliştirme konusunda uzmanlaşmış bir diş hekimliği alanıdır.  Çocukların ağız ve diş sorunlarıyla ilgilenmekte olan bu alan pediatrik diş hekimliği olarak da bilinmektedir.

Ankara’da pek çok diş kliniği pedodonti hizmeti vermektedir. Çocuklarda herhangi bir diş sorunu baş göstermeden, önleyici muayeneler yaptırmak için pedodontistlere başvurulabilir. Böylelikle çocukların diş hekimi korkusunu yenmesi sağlanabilir. Dişlerin gelişimi, hizalanması ve herhangi bir sorunun önceden tespiti için de düzenli kontroller önerilmektedir.

Düzenli muayene yaptırmak erken teşhis açısından oldukça önemlidir. Çünkü erken müdahale, sorunların ciddi boyutlara gelmeden tedavi edilmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda diş gelişiminin düzenli takibi de mutlaka yapılmalıdır. Bu sayede düzeltici tedbirler alınabilmektedir.

Çocuk Diş Hekimi

Çocuk Diş Hekimi Kaç Yaşa Bakar?

Ankara pedodonti, bebeklikten ergenlik dönemine kadar olan çocukların ağız ve diş sağlığı ile ilgilenir. 0-13 yaş arasında genel olarak diş gelişimi tamamlanmaktadır. Bu süreçten sonrası yetişkin diş sağlığı ile ilgilidir. Ancak özellikle çocukluk döneminde kazanılan diş bakım alışkınları, yetişkinlik döneminde yaşanabilecek pek çok diş problemin önüne geçmektedir.

Bebekler, ilk dişi çıktığında pediatrik diş muayenesine götürülebilirler. Bu erken muayenelerle çocuğun ağız ve diş sağlığı hakkında eğitim almak ve erkek diş çıkışı belirtilerini izlemek mümkündür. Özellikle süt dişleri çıkarken yaşanan kaşınma ve ağrıların nasıl rahatlatılabileceği ve süreci nasıl yönetmek gerektiğiyle ilgili ebeveynlerin bilgilendirilmesi önemlidir.

Bebeklerin diş çıkarma süreci şu şekildedir:

6-10 ay arası dönemde genellikle önce alt kesici dişler çıkar. Bu dönemde bebeklerde rahatsızlık ve huysuzluk görülebilir.

8-12 ay arasında üst kesici dişler çıkar. Bu dönemde de diş etlerinde hafif şişlik ve ağrı görülebilir.

9-16 ay arasında yan kesici dişler ve köpek dişleri çıkar. Diş etlerinde hassasiyet bu dönemde de devam eder.

13-19 aylık süreçte ilk azı dişleri çıkar. Bu dönemde ağız içi salgı artabilir, ağrı ve hassasiyet yaşanabilir.

16-23 aylarda arka azı dişler de çıkar. Diğerlerinde olduğu gibi, bu dönemde de ağrı, huzursuzluk, şişlik görülebilir.

Bebeklerde diş çıkarma süreci 2-3 yaşlarında tamamlanır. Bu dönemde toplamda 20 tane süt dişi çıkar.

Çocuk Diş Hekimi

Çocuklarda Kalıcı Dişler Ne Zaman Çıkar?

Çocuklarda süt dişlerinin dökülmesi ve yerine kalıcı dişlerin çıkması, diş gelişiminin bir parçasıdır. Bu süreç çocuklarda genellikle benzer şekilde ilerler. Süt dişleri 6 yaş civarında dökülmeye başlar. Dökülen dişlerin yerine yeni ve kalıcı dişler çıkar. Kalıcı dişlerin çıkışı 12-13 yaşına kadar sürebilir. Dişler genellikle belli bir sıraya göre çıkar. Önce alt ve ön dişler, sonra yan kesiciler ve en son azı dişleri yenilenir.

Bu süreçte ortodonti kontrolü büyük önem taşımaktadır. Çocuğun diş gelişimini izlemek ve ortodontik sorunları tespit etmek, ileride yaşanabilecek problemlerin önüne geçmektedir. Pedodontist, çocuğun diş gelişimini değerlendirerek gerekirse ortodontik diş tedavisi önerebilir.

Kalıcı dişler çıktıktan sonra da düzenli bakım ve kontroller yapılmalıdır. Bu süreçte diş fırçalama, diş ipi kullanımı, sağlıklı beslenme alışkanlıklarının kazandırılması uzun vadede ağız ve diş sağlığı için büyük öneme sahiptir.

Libredent; Ankara Cevizlidere, Ankara Öveçler, Ankara Çukurambar bölgelerinde hizmet veren özel bir diş kliniğidir. Uzm. Dt. Tuğçe Tartıcı’ya muayene randevusu oluşturmak veya işlem ücretleriyle ilgili detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.

Çukurambar Çocuk Diş Hekimi

Ankara Balgat çocuk diş hekimi hizmeti pek çok klinikte verilmektedir. Çocuklarda diş çürüklerini önlemek için florid uygulaması, çocuk diş hekimleri tarafından uygulanan işlemlerden bir tanesidir. Bu işlem sayesinde çocuklarda diş minesi güçlendirilir ve dişler asit saldırılarına karşı dirençli hale getirilir. Bunun yanı sıra fissür örtücüler ile diş yüzeyindeki derin oluklar kapatılarak bakterilerin birikmesi önlenir.

Ankara Öveçler çocuk dişçi düzenli kontroller yaparak çocuklarda çürük gelişiminin de önüne geçer. Çocuk diş hekimleri aynı zamanda çocukların diş ve çene gelişimini takip ederek gerekli durumlarla ortodontik tedaviye erkenden başlanmasına karar verebilir.

Düzenli diş muayeneleri ve tedavileri, çocukların diş sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir ve sağlıklı bir ağız yapısını teşvik edebilir. Çocuklarınızın diş sağlığına erken yaşlardan itibaren dikkat etmek, onların sağlıklı bir geleceğe adım atmalarına yardımcı olabilir. Çocukların gelecekteki ağız sağlığı için adımlar atmak, onların sağlıklı ve mutlu bir yaşam sürmelerine katkıda bulunacaktır.

Libredent; Ankara Cevizlidere çocuk diş hekimi hizmeti veren özel bir diş kliniğidir. Uzm. Dt. Tuğçe Tartıcı bu alanda uzman bir diş hekimidir. Muayene randevusu oluşturmak veya işlem ücretleriyle ilgili detaylı bilgi almak için kliniğimizle iletişime geçebilirsiniz.